neděle 14. srpna 2016

The Trauma of Everyday Life - TIP na knížku od Marka Epsteina


Jako by Buddha byl někdo důvěrně blízký a známý, tak mi to připadá od chvíle, kdy jsem dočetl novou knížku Marka Epsteina The Trauma of Everyday Life. Mark si dal tu práci, že zřejmě velmi podrobně prostudoval Buddhův život a dívá se na něj okem psychologa, analytika a také buddhisty a velmi citlivě a řekl bych trefně analyzuje věci a ukazuje souvislosti z Buddhova života, které dosud, myslím, nebyly známé.

Buddhovi zemřela maminka sedm dní po porodu. A Mark ukazuje, že to je dost možná zkušenost, kterou si Buddha v sobě nesl, a která možná stála v pozadí toho, že Buddha později měl tu potřebu vydat se na cestu duchovního hledání a hledat lék na lidské trápení, což se mu podařilo. Mark ukazuje celý ten příběh způsobem, který mě nadchnul. Co nebudu prozrazovat v detailu, ale co bylo pro mě obzvlášť zajímavé, je, že například vykládá pět Buddhových snů, které se dochovaly v záznamech a které se Buddhovi zdály krátce před osvícením. Já posledních několik let poměrně intenzivně přemýšlím nad tím, jaký je vlastně rozdíl mezi meditací a psychoterapií, v čem se obě metody podobají. A Mark ukázal právě na příběhu Buddhova života, že Buddha prostřednictvím meditace se i léčil, a že díky meditaci vlastně nějakým způsobem proměnil zkušenost velmi ranou, ke které se v psychoterapii někdy i docela těžko člověk dostává.

Mark se ve své knize poměrně často odvolává na Donalda Winnicotta, který v Čechách není příliš známý, a který právě zkoumal ranou interakci matky a dítěte a ukazuje, že právě tato zkušenost, kterou dítě získává díky matce je jakýmsi předobrazem všímavosti (mindfulness), která podobně jako to dělá matka s dítětem také reprezentuje zvídavý a akceptující postoj ke všemu, co se odehrává - a v kontextu té knížky je řeč především o pocitech a emocích dítěte a nebo dospělého.


Ta knížka mě zaujala především z následujících důvodů. Jednak velmi poutavě a řekl bych přátelsky přibližuje Buddhův život, ukazuje, že Buddha se potýkal s různými stíny na duši úplně stejně, jako se s nimi potýkáme my všichni. Knížka dále velmi fundovaně, zasvěceně rozebírá právě tu dětskou zkušenost, která někdy bývá dávána do souvislosti se vznikem tzv. vývojového traumatu nebo se někdy mluví o "narcistním zranění". A ukazuje, že právě matka dává dítěti určitý model, jak zacházet se svými emocemi, pocity. A třetí věc je, že knížka se právě dotýká toho průniku mezi meditací a psychoterapií a naštěstí tedy ukazuje, že přestože hrozí určité riziko tzv. spirituálního bypassu, tak přesto je v meditaci také nakonec možné zpracovat si i osobnostní problematiku.

Ta knížka je o tom, co Kundera nazýval "nesnesitelnou lehkostí bytí", Kabat-Zinn o tom mluví jako o "životě v té celé katastrofě" a Mark to nazývá "traumatem každodenního života". Je o tom, že všichni jsme nějakým způsobem frustrováni ve svých potřebách, ve svých citech. No a ukazuje cestu ven. Mark je bezpochyby velmi vyzrálý, zkušený autor s hlubokou znalostí východní i západní psychologie i meditace. A tak pokud vás zajímá příběh Buddhova života viděný okem psychologa a také zkušenost, kterou Mark nazývá "traumatem každodenního života", tak by se vám knížka mohla líbit.

Žádné komentáře:

Okomentovat